Styl skandynawski

styl skandynawskiStyl skandynawski – źródło: google.com

Styl skandynawski powstawał przez lata w czterech krajach skandynawskich: Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii. Jego początki sięgają lat trzydziestych XX wieku i już w roku 1950 można doszukiwać się wyraźnych jego wpływów. Głównymi założeniami tego nurtu w projektowaniu i urządzaniu wnętrz jest prostota wzorów, minimalizm, jasne i dobrze oświetlone naturalnym białym światłem pomieszczenia, funkcjonalność, użycie naturalnych a także odzyskanych w procesie recyklingu materiałów.

Styl ten stanowi odzwierciedlenie natury Skandynawów, którzy przywiązują ogromną wagę do ekologii i są niezwykle przywiązani do otaczającej ich natury. Naturalne materiały tworzą w domu przytulną i przyjazną aurę.

styl skandynawskiStyl skandynawski – źródło: google.com

Wnętrza w stylu skandynawskim charakteryzuje kompromis pomiędzy estetyką a funkcjonalnością. Ściany są matowe, gładkie, a kolor biały może mieć w sobie domieszki szarości, bądź ecru, co optycznie powiększa przestrzeń, doświetla ją i staje się znakomitym połączeniem z kolorowymi dodatkami. Na podłodze króluje drewno (najlepiej prezentuje się jesion i brzoza). Często stosuje się także pomalowane lub wybielone deski. Takim podłogom często towarzyszą jasne, surowe tkaniny – głównie len, bawełna, juta, wełna, które dekorowane są wielobarwnymi haftami lub graficznymi motywami. Okna są przejrzyste, rzadko ozdobione firanami, czy zasłonami. Chodzi o to, aby wpuścić do pomieszczenia jak najwięcej światła.

Styl skandynawski nie jest zamknięty – chłonie nowoczesny design, antyki i wpływy z innych stron świata. Wyposażenie jest przede wszystkim praktyczne i użyteczne.

styl skandynawskiStyl skandynawski – źródło: google.com

STYL SKANDYNAWSKI