Podłoga – element każdego wnętrza

Podłoga – element każdego wnętrza

Podłoga jest istotnym elementem każdego wnętrza i w zależności od stylu potrafi znacząco zaważyć na końcowym efekcie, uczynić wnętrze ciemnym lub jasnym, pomniejszyć lub powiększyć go. To podłoga decyduje w dużej mierze czy wnętrze będzie przytulne i ciepłe czy chłodne i surowe. Dlatego w zależności od celu jaki chcemy osiągnąć warto zastanowić się nad wyborem deski czy paneli, kolorem, rozmiarem i sposobem ich ułożenia.

80578873300cdfe36be45d3371359000

Warto zastosować optyczne sztuczki, które zmienią proporcje wnętrza. W wąskich pomieszczeniach najlepiej zastosować deskę jasną i ułożyć ją prostopadle do dłuższych ścian. Sprawi to optyczne powiększenie, „rozepchnięcie”przestrzeni. Pamiętajmy, że jasna podłoga odbija światło, dzięki czemu wnętrze wydaje się większe, a ciemna podłoga skutecznie je zmniejszy. Jednak nie należy z niej rezygnować, ponieważ zestawiając w odpowiedni sposób barwy podłogi i ścian wraz z odpowiednimi dodatkami, uzyskamy efekt zaskakująco przytulnego wnętrza. Możemy również wpłynąć na głębię przestrzeni poprzez zestawienie jasnych i ciemnych barw na podłodze czy ścianach.

13278a7c92a46f16e551b4f9b6009a3c

Niewielkie mieszkanie wizualnie zyska na przestrzeni, jeśli będzie miało podłogi jednakowe we wszystkich wnętrzach, natomiast duże mieszkanie zmniejszymy, jeśli w poszczególnych pomieszczeniach zróżnicujemy materiały wykończeniowe na posadzkach. Łącząc materiały lub kolory deski, pamiętajmy o starannym wytyczeniu granic łączenia -najlepiej na przedłużeniu ścian wówczas zyskamy wizualnie harmonię w przestrzeni.

7c6506ac1a9b33482e641c14d0777716
Podobne efekty pomniejszenia czy powiększania wnętrza uzyskamy bawiąc się kolorem na pionowych elementach wnętrz. Wystarczy wprowadzić do pomieszczenia jeden ciemny i jednocześnie ciepły kolor – pomalowana ściana na wprost wejścia czy na przyległych do siebie ścianach skróci je optycznie. Drugim skutecznym zabiegiem pomniejszającym przestrzeń są wielkogabarytowe wzory na tapecie, czy fototapecie lub obicie ściany tapicerką ewentualnie panelami materiałowymi.

d15e75e38da8822e027d58c455e8c890

Zachęcamy do stosowania różnych zabiegów aby zmienić przestrzeń, odwaga i znajomość tematu może w finale zaskoczyć każdego użytkownika danej przestrzeni. Powodzenia!